"Од ћелије до домена"

Чланови биолошке секције, у пратњи наставнице биологије Верице Стошић, су 20. 5. 2018. године посетили изложбу "Од ћелије до домена" и учествовали у "Дино радионици". Све то се одвијало у Музеју науке и технике у Београду. Ученици су имали прилику да се упознају са моделима бактеријске и биљне ћелије, фосилним остацима биљака и животиња, одслушају предавање о еволуцији живота на планети Земљи.
Током радионице забавили су се правећи моделе фосилних остатака, рачунајући дужину пута Чарлса Дарвина током својих истраживања, рачунајући тежину и висину диносауруса користећи знања из биологије, математике и физике.
Након рада било је времена и за обилазак сталне поставке музеја и забаву у играоници музеја, у којој су ученици имали прилику да виде колико су тешки на поједним планетама, модел торнада, крива огледала, криву собу и још много тога.
Било је лепо, поучно и забавно за све.

Час биологије у летњој учионици

У суботу, 5. 5. 2018. године, ученици 5-2, реализовали су час биологије у летњој учионици. Тема часа: Разликовање дикотоледоних и монокотиледоних биљака, вежба. Практична примена знања. Било је корисно, лепо и занимљиво свима.

Светски дан књиге

Поводом Светског дана књиге и ауторских права, 23. априла, ученици ОШ “Аксентије Максимовић” из Долова, заједно са својим наставницама српског језика Наташом Јованов Драгосавац и Маријом Караџић, гостовали су у ОШ “Сава Максимовић” у Мраморку, приликом одржавања угледног часа, чија је тема била “Јунаци живе у читанкама”. Час је протекао у пријатној атмосфери, читани су изабрани радови ученика, а комисија је одабрала најбоље радове. Библиотекарка Мариника Пурић, која је радница обе школе и професорка српског језика Драгана Пауновић припремиле су књиге, као награде за одабране радове ученика школе из Долова, као и за награђене радове ученика школе у Мраморку. Литарарне радове о јунацима пратили су и ликовни радови истих. Надамо се да ће се и наредних година остваривати оваква сарадња двеју школа.

Пробни завршни испит - задаци и решења

Српски језик

Комбиновани тест