Педагог

Правилно држање оловке

Вежбе за правилно држање оловке

Са отприлике пет година, најкасније до шесте, држање оловке постаје правилно.

Оловка се држи врховима прстију – кажипрста, палца и средњег прста, а приликом писања померају се прсти.

image001

1. Дајте детету да црта воштаним бојама које су се истрошиле или изломиле, тако да су остали кратки комадићи. Мале комадиће неће моћи да хвата песницом, већ ће морати да их хвата прстићима и тако ће вежбати положај прстију .

image002

1. Дајте му да смо љушти мандарине или мање поморанџе. Овим ће вежбати хватање малих предмета док у исто време и вуче кору, то је вештина која ће му требати за писање. Награда за добро обављен посао је –воће.
  1. Дајте вашем детету пипету од неке старе флашице, чашу воде и празну чашу. Покажите му како да пребацује кап по кап воде из једне чаше у другу. Овим ће развијати јачину прстију и координацију покрета.

image003image004

1. Бојење бојанки и слободно цртање дрвеним бојицама (оловке и бојце би требало да имају многоугаони облик,а не округли), или да слаже слагалице већег броја делова примерних узрасту. Играње кликера, везивање пертли, резање оловке али и брисање судова и прашине, савијање салвета итд.такође подстичу развој ситних мишића прстију и шаке.

image005 image006 image007

За Вас припремила педагог школе